Poskytovatelé cizích zdrojů financování (banky, nebankovní společnosti, držitelé dluhopisů a další subjekty poskytující půjčky) požadují od financované firmy předem stanovený úrokový (nebo jiný) výnos a dodržení smluvně stanovených termínů splatnosti bez ohledu na to, jaká je momentální výkonnost firmy, jak se jí daří dosahovat plánovaných cílů a jaké jsou její finanční možnosti.
Jakýkoliv nepříznivý vývoj na specifickém trhu dané firmy, technické, personální problémy, provozní rizika nebo nepříznivý globální vývoj (recese, pokles poptávky)…… a dalo by se pokračovat ještě dlouho.…… mohou mít v případě, že je společnost financována cizími zdroji v nadměrné míře, velmi těžký až fatální dopad (viz také Posuzování úrovně zadlužení (leverage) firmy).
Smyslem dostatečného zajištění financování společnosti vlastními zdroji je pak snížení finančních rizik v případě nepříznivého vývoje. Srovnejme situaci dvou přibližně stejně velkých společností vystavených přibližně stejným rizikovým faktorům – např. cestovní kanceláře čelící náhlému výraznému poklesu poptávky v důsledku globálních událostí (epidemie, hrozba teroristického útoku apod.). Společnost, která je zatížena významnou dluhovou službou (splátky úvěrů a úroků) se rychle ocitá v existenčních potížích, zatímco u společnosti s nízkým podílem cizích finančních zdrojů sice musí ztráty nést její společníci nebo akcionáři, ale má přitom podstatně větší šanci na přežití.
Vlastní kapitál tedy slouží jako určitý „polštář“ pro vykrytí a absorbování nepříznivých vlivů. Jak velký tento polštář je, pak ve výsledku záleží na tom, jaké jsou finanční možnosti vlastníků firmy a jejich ochota je do firmy vložit (a tím riskovat jejich částečnou nebo úplnou ztrátu) a ochota poskytovatelů cizích finančních zdrojů (bank, úvěrových firem apod.) firmu financovat, pokud se jedná o externí zdroje financování. Pokud se jedná o interní zdroje financování, je to schopnost firmy generovat kladný hospodářský výsledek a ochota vlastníků jej ve firmě ponechat k posílení vlastního kapitálu.
Jaké možnosti na českém trhu mají vlastníci nebo zakladatelé firmy, kteří se rozhodnou pro získání nebo posílení vlastního kapitálu nad rámec vlastních investovaných prostředků? Kam se mohou obrátit firmy, které nechtějí svůj rozvoj financovat pouze z cizích (úvěrových) zdrojů?
Je třeba předem říct, že tyto možnosti jsou dost omezené a v celkovém objemu financování mají zatím spíše marginální význam. Nicméně mohou představovat zajímavou alternativu pro firmy, které se pro jejich využití kvalifikují. Také je třeba říct, že rozhodnutí o získání vlastních zdrojů – fakticky nových spoluvlastníků firmy, je rozhodnutí strategické, musí teda zapadat do celkového konceptu a strategie fungování a rozvoje společnosti, ale i do investiční strategie potenciálních investorů.
Kde je možné hledat zdroje vlastního kapitálu?
Kapitálový trh
Prostřednictvím emise vlastních akcií a jejich uvedení na veřejný trh (pokud se jedná o první uvedení na trh, označuje se tato emise pojmem IPO). Kapitálový trh je zdrojem financování tradičně vhodným pro velké a etablované společnosti s přístupem ke specializovaným poradenským službám (banky, poradenské společnosti), které jim uvedení emise na trh pomohou zajistit.
Burza cenných papíru Praha www.pse.cz poskytuje možnost uvedení emise akcií na trh i perspektivním menším a středně velkým firmám se zajímavým investičním příběhem na svém specializovaném trhu Start. K dnešnímu dni se na tomto trhu obchoduje 6 emisí, donedávna probíhalo obchodování pouze jednou do měsíce, připravuje se přechod na denní obchodování.
Z různých důvodů, mezi které patří nerozvinutý kapitálový trh, administrativní náročnost, povinnost zveřejňování obchodních a finančních informací, jsou výše uvedené možnosti využívány zřídka, ale pro některé ambiciózní společnosti mohou představovat zajímavou alternativu.
Private Equity a Venture Capital fondy
Investice z fondů rizikového kapitálu (Venture Capital) a Private Equity, které jsou k dispozici i na českém trhu (více v některém z připravovaných článků), jsou vhodné pro perspektivní a inovativní firmy s výrazným růstovým potenciálem. Na jedné straně poskytovatelé finančních zdrojů vstupují do společností pouze na předem vymezenou dobu (typicky 4-6 let) a po exitu (prodeji svého podílu na veřejném trhu nebo strategickému investorovi) očekávají vysoké (dvouciferné) zhodnocení investovaných prostředků, na druhé straně jsou připravení nést vyšší rizika u expandujících firem v růstové fázi životního cyklu, které jsou pro konzervativnější poskytovatele finančních zdrojů (např. banky) neakceptovatelné.
Vlastníci společností, kteří se rozhodují pro financování tohoto typu, si musí být vědomi jednak časově omezeného investičního horizontu těchto zdrojů a jednak akceptovat, že private equity fondy a fondy rizikového kapitálu jako spoluvlastníci mají ambici se aktivně podílet na řízení financované společnosti a přijímat i různé zásadní opatření s cílem maximalizovat hodnotu svého podílu.
Obecně lze říct, že v zahraničí zejména v USA a Velké Británii se jedná o značně rozvinutou a standardizovanou formu financování. V ČR jsou tyto zdroje rovněž k dispozici, jejich širšímu uplatnění a použití brání jednak nedostatek potenciálních projektů – firem k investování, ale také obtížná shoda mezi vlastníky – zakladateli firem a příslušnými fondy
Privátní investoři (tzv. Business Angels)
Do určité míry zde platí skutečnosti, které jsou uvedeny u Private Equity fondů a fondů rizikového kapitálu, s tím rozdílem, že motivace těchto „andělů“ bývá často i nefinanční. Většinou se jedná o zkušené manažery nebo podnikatele, kteří v minulosti vybudovali a prodali svou firmu a kteří se rozhodnou podporovat finančně ale i nefinančně (obchodní kontakty, poradenství, coaching apod.) vybranou firmu s charakteristikou nebo v odvětví, ke kterým mají specifický vztah.
Quasi Equity
Ve specifických případech je možné uvažovat i o použití zdrojů tzv. quasi equity, např. mezzaninové financování, které jsou na našem trhu sice ještě vzácnější, než dříve uvedené možnosti financování, ale které se mohou stát díky svým specifickým charakteristikám (flexibilní kombinace výhod cizích a vlastních zdrojů) také zajímavou možností financování.
4 komentáře(ů) k článku Vlastní zdroje financování